Shake shops becoming cool spots to ha...

Shake shops becoming cool spots to hang out

There are 82 comments on the Las Cruces Sun-News story from May 15, 2011, titled Shake shops becoming cool spots to hang out. In it, Las Cruces Sun-News reports that:

Can you imagine a day when another business outpaces the ubiquitous Mexican restaurant in the Las Cruces area? "Absurd!" you might shout.

Join the discussion below, or Read more at Las Cruces Sun-News.

Scream If U Want It

Las Cruces, NM

#22 May 16, 2011
Herbalife is a scam wrote:
You can't claim they're trying to be healthier with a disgusting chalky shake.
You want to be healthy? Eat veggies, smaller portions, drink 8-9 glass of milk each day, and exercise! Pretty simple, folks.
Majority of Herbalife users I've met start drinking those shakes to lose weight and six months later the only weight they've lost is the money in their pockets.
I understand wanting to be apart of some club and meeting new people, but I suggest taking on a better hobby or volunteering your time with La Casa, Jardin de los Ninos, or the Gospel Rescue Mission. You'll find much more worthwhile and enriching experiences that way.
Ok agree. However some of us cant help it but to eat too much at night. That is where Herbal Life Tea and Shake comes in. With only 2 shakes and teas pure day and a beautiful dinner, it helps with my cravings and makes me feel full longer.

Bonus: I receive all my vitamins for the day.
Scream If U Want It

Las Cruces, NM

#23 May 16, 2011
hello wrote:
How do all these kids afford a $5 shake every day...sometimes more than once a day? It's ridiculous.
How do you afford your groceries for the week? In the same manner.
hello

Albuquerque, NM

#24 May 16, 2011
what a waste of money...
hello

Albuquerque, NM

#25 May 16, 2011
Lets see, 2 shakes a day @$5 x 7 days a week =$70. I can feed my family of 4 for a whole week for that amount!
ridiculous

United States

#26 May 16, 2011
Skipping meals can not be healthy, I work with several ppl that use herbalife and they dont look good. Plus one stopped taking it and gained a ton. Expensive and unhealthy..why so popular?
i love herbalife

United States

#27 May 16, 2011
I've been on herbalife n lost weight n look good, I feel better n I enjoy doin it. You can't talk bad about a product you have never used in your life. The club I go to is awesome n clean n we have zumba classes.
just sayin

Las Cruces, NM

#28 May 16, 2011
ooooo wrote:
i agree with you JUST SAYIN
Right!?!
Example: You pay a distributor about $29 (if you are lucky) up to $36 for a large container of formula 1 shake mix.

You buy online at Herbalwell.com and you can get it for $23 with free shipping.

Bargain. I love the stuff but would not pay a local for it. They charge too much for it and brag about how much money they are making off of their pyramid scheme.
Herbalifer

Albuquerque, NM

#29 May 16, 2011
I was on this site, and I love the prices.......... even the new Prolessa is cheaper here...... thanks for the info......... I think Im going to start buyig my products here and not with a distributor. Im paying to much thru them.

Everyone asks how can these teens afford the shakes at 5.00.. A meal at Mcdontalds (Not the 1.00 menu) easily costs 5.35 - 7.00 Two shakes a day is 10.00 Includes your tea and aloe......... I think having shakes twice a day is cheaper than going out.
just sayin wrote:
<quoted text>
Right!?!
Example: You pay a distributor about $29 (if you are lucky) up to $36 for a large container of formula 1 shake mix.
You buy online at Herbalwell.com and you can get it for $23 with free shipping.
Bargain. I love the stuff but would not pay a local for it. They charge too much for it and brag about how much money they are making off of their pyramid scheme.
Waco Kidd

San Antonio, TX

#30 May 16, 2011
I'd rather spend my $5 on a frosty pint over at
High Desert Brew pub, then with my beer goggles, all the fat chicks will look hot!
Jerry Springer

San Antonio, TX

#31 May 16, 2011
hello wrote:
Lets see, 2 shakes a day @$5 x 7 days a week =$70. I can feed my family of 4 for a whole week for that amount!
What do you feed them, Ramen noodles?$70 a week don't buy much, not even at The WalMart.

“Get over yourself...”

Since: Jan 08

You're not that important

#32 May 16, 2011
Jerry Springer wrote:
<quoted text>
What do you feed them, Ramen noodles?$70 a week don't buy much, not even at The WalMart.
Actually, if you take advantage of sales, it is easy to feed a family of three on about $70/week.
Jason

Phelan, CA

#33 May 16, 2011
I think Dani and Gram are in this for the money not the health... Everyone knows this
just sayin

Las Cruces, NM

#34 May 16, 2011
Herbalifer wrote:
I was on this site, and I love the prices.......... even the new Prolessa is cheaper here...... thanks for the info......... I think Im going to start buyig my products here and not with a distributor. Im paying to much thru them.
Everyone asks how can these teens afford the shakes at 5.00.. A meal at Mcdontalds (Not the 1.00 menu) easily costs 5.35 - 7.00 Two shakes a day is 10.00 Includes your tea and aloe......... I think having shakes twice a day is cheaper than going out.
<quoted text>
Glad I could help you out!
Scream If U Want It

Las Cruces, NM

#35 May 16, 2011
$70.00 is like pocket change to me. However I have my own Aloe, Shake Mix, and Tea at home. I save $$$ . Also I like the tea it gets me wired.
Enchilada

Las Cruces, NM

#36 May 16, 2011
hello wrote:
If you ever look at the people that live off of these shakes, they look terrible! They may lose weight, but they do not look healthy (i.e. Sundancers). Eating right and exercising is the only way to live a healthy lifestyle. Herbalife is one of the lowest ranked nutritional products on the market. If you want to use a meal replacement and/or supplements...check out USANA. They are pharmaceutical grade products that some doctors even prescribe in their offices!
Dang dude! You must be looking at the wrong people. All the people I know on the diet are HOT!
Enchilada and Tacos

Las Cruces, NM

#37 May 16, 2011
hello wrote:
How do all these kids afford a $5 shake every day...sometimes more than once a day? It's ridiculous.
It beats a nice greasy enchilada and a taco with liquid spilling out of it! You would probably spend $7.35 at your favorite greasy restraunt.
Keeping It Real

Albuquerque, NM

#38 May 16, 2011
Alot of these Nutrition Clubs are good to go. The ones like [email protected],5 star and the Spot are Scam Artists. They jump on you and try to get you to get loans to open clubs. Don't do it. These club will get there's.
overtake

Farmington, NM

#39 May 16, 2011
Drank the shakes, signed up to distribute, lost 10 pounds, gained back 15. This stuff is a quick fix, but it doesn't last. This is a fad that will soon be gone. Not only does the health department need to look at this, but so does NM Tax and Rev, are any of these shops paying in the sales tax???? doubt it!
just sayin

Las Cruces, NM

#40 May 16, 2011
overtake wrote:
Drank the shakes, signed up to distribute, lost 10 pounds, gained back 15. This stuff is a quick fix, but it doesn't last. This is a fad that will soon be gone. Not only does the health department need to look at this, but so does NM Tax and Rev, are any of these shops paying in the sales tax???? doubt it!
Hahaha....you gained the weight back when you got lazy and thought you could sit on your butt and let the dough roll in now that you were part of the pyramid scheme..LOL

No...seriously...how did you gain it back? did you get off the powder?
hello

Albuquerque, NM

#41 May 16, 2011
Enchilada wrote:
<quoted text>Dang dude! You must be looking at the wrong people. All the people I know on the diet are HOT!
ummmmm....sure

Tell me when this thread is updated:

Subscribe Now Add to my Tracker

Add your comments below

Characters left: 4000

Please note by submitting this form you acknowledge that you have read the Terms of Service and the comment you are posting is in compliance with such terms. Be polite. Inappropriate posts may be removed by the moderator. Send us your feedback.

Nutrition Discussions

Title Updated Last By Comments
News Why do I often crave eating clay? (Jan '09) Jan 19 Clay supplier 9,230
News Nation-Now 40 mins ago 6:50 a.m.Tennessee bill:... Jan 18 TLC 1
News Two-thirds of packaged foods and drinks in Cana... Jan 13 blame it on Redpaths 1
News Intravenous vitamin C tested to fight cancer (Jun '06) Jan 12 johncatz 34
News Ontario School Receives Grant From DuPont Pioneer Jan 10 4 Cabin Fever etc 1
News Turmeric lowered high blood pressure (Feb '09) Dec '16 Ozz1 50
News Puppy Pals Ranch Announces a Special 'Long Term... (May '08) Dec '16 St Francis 11
More from around the web