Business

United States

#1 Dec 12, 2012
I have quart size shelled pecans for $6.00 per bag and gallon size for 9.00 per bag.

“My mind....”

Since: Jul 09

was a terrible thing to waste

#2 Dec 12, 2012
Business wrote:
I have quart size shelled pecans for $6.00 per bag and gallon size for 9.00 per bag.
You should be selling by weight.

Henards has them for $6 a pound, and place at Colt has them at $4 for 1/2 pound.
Business

United States

#3 Dec 12, 2012
I dont know where to sell them at though. Its to cold for my girls to stay outside and sell them.
Business

United States

#4 Dec 12, 2012
And im not having any luck online

“My mind....”

Since: Jul 09

was a terrible thing to waste

#5 Dec 14, 2012
Business wrote:
I dont know where to sell them at though. Its to cold for my girls to stay outside and sell them.
Try talking to a few area business owners and see if you can put them near the checkout.

The people at the Flash Markets would be a good place to start.
Business

United States

#6 Dec 15, 2012
I found a place in Parkin that buys them. Thank you though
true story

United States

#7 Dec 17, 2012
How much they paying in parkin?
Business

United States

#8 Dec 17, 2012
1.50 per lb
trying to sell pecans

Harrisburg, AR

#9 Nov 5, 2013
where at in parkin
guest

Forrest City, AR

#10 Nov 5, 2013
next to the walmart
Haha

Forrest City, AR

#11 Nov 5, 2013
Is that for shelled or whole?
guest

Forrest City, AR

#12 Nov 6, 2013
either way. they take both.
well

Forrest City, AR

#13 Nov 13, 2013
Where is there a Walmart in Parkin? What is the name of the business that buys them?
Picker

Forrest City, AR

#14 Nov 19, 2013
^ to post above also. This topic is over a year old. Does anyone know the places name or a working phone number for them? Some Places don't purchase every year according to the season, would be nice to call em.
well

Dallas, TX

#15 Nov 20, 2013
Picker wrote:
^ to post above also. This topic is over a year old. Does anyone know the places name or a working phone number for them? Some Places don't purchase every year according to the season, would be nice to call em.
Marianna green house is buying them for for $1.00 a lb

Tell me when this thread is updated:

Subscribe Now Add to my Tracker

Add your comments below

Characters left: 4000

Please note by submitting this form you acknowledge that you have read the Terms of Service and the comment you are posting is in compliance with such terms. Be polite. Inappropriate posts may be removed by the moderator. Send us your feedback.

Hughes Discussions

Title Updated Last By Comments
Poll Did you vote today? (Jun '10) 46 min BARNEYII 40,171
Why do most black people act so ignorant (Nov '16) 4 hr Drill 54
Sheriff 4 hr Yep yep 46
B*tch men in heth arkansas 13 hr Justin W 3
Sorru 13 hr kska 3
Ronnie Midgets Sun Guest 1 24
Just wondering Sun Guest 1 5

Hughes Jobs

More from around the web

Personal Finance

Hughes Mortgages